ابزارها و قالب‌های رایگان وبلاگ

خانه / مطالب در فلسفه اسلامی

مطالب در فلسفه اسلامی

دانلود مقاله “تداخل وجودی خداوند و مخلوقات”

فلسفه

دانلود مقاله “تداخل وجودی خداوند و مخلوقات”   یکی از مباحثی مهمی که دانشمندان علوم دینی را متوجه خود ساخته ، «رابطه مخلوقات با خداوند» است. فیلسوفان و عرفا نیز در این مسئله اظهار نظر کرده و مطابق مبانی خویش به تبیین رابطه مخلوقات با خداوند پرداخته اند .تداخل وجودی یکی از نظرات بدیهی است که دیدگاهی تازه را در ... بیشتر بخوانید »

نفی مبانی فلسفی و عرفانی در آموزه های توحیدی امام رضا علیه السلام

مهدی نصیری در سالروز شهادت دهمین حجت معصوم الهی و هشتمین خلیفه الهی پس از رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ حضرت علی بن موسی الرضا ـ علیه آلاف التحیه و الثنا ـ بر مظلومیت آن حضرت که به زهر جفا و کین مامون عباسی مسموم شد و غریبانه به شهادت رسید، به حق می گرییم اما ... بیشتر بخوانید »

مجلسی و نقد معاد فلسفی (نقد فلسفه در آثار علامه مجلسی ـ ۴)

 مهدی نصیری از جمله اعتقادات فلسفی مورد نقد علامه مجلسی، انکار معاد جسمانی و قول به معاد روحانی و نیز انکار عینیت خارجی داشتن بهشت و جهنم از سوی فلاسفه مسلمان است. وی در کتاب حق الیقین اصول دین را بر شمرده و می نویسد: «اصل پنجم، اعتقاد به معاد جسمانى است‏ و اتفاق کرده‏اند مسلمانان بر اثبات آن، و ... بیشتر بخوانید »

تقریر و نقدی بر اصالت وجود حکمت‌ متعالیه

چکیده: این نوشتار کوششی در تقریر و ارزیابی اصالت وجود می‌باشد که از بنیان‌های فلسفه حکمت متعالیه است. این حکمت هم اکنون تنها عنصر غالب بر مکاتب فلسفی دانشگاه و حوزه علمیه است. درک آن به اندازه غور و فهم در آن می‌باشد. ارزیابی آن نیز مبتنی بر بخش تقریر اصالت وجود بوده و از اینرو به اندازه درک نقد ... بیشتر بخوانید »

نقد قاعده الواحد_آیت الله سیدان

یکی از قواعدی که در فلسفه و حکمت متعالیه بسیار بدان اصرار می شود قاعده (( الواحد لا یصدر منه الاّ الواحد)) است. این بحث از اهمیت بالایی برخوردار است و مشاهیر فن در باره این قاعده تعابیر مختلفی دارند تا آنجا که در مورد این قاعده فرموده اند: من المهات الاصول العقلیة أنّ الواحد بما هو و واحد لا یصدر عنه من تلک الحیثیۀ الواحدۀ الاّ واحد، فلعلّ هذا الاصل بما تلوناه علیک فی الضابط من فطریات العقل الصریح.[1] یکی از قواعد اصیل عقلی آن است که از واحد حقیقی از آن حیث که واحد است جز یکی صادر نشود . شاید این قاعده با بیانی که شد از امور فطری عقل صریح باشد. بیشتر بخوانید »