ابزارها و قالب‌های رایگان وبلاگ

خانه / تفسیر آیات اعتقادی

تفسیر آیات اعتقادی

مسلمان شدن موریس بوکای بوسیله جسد فرعون

فَالْیَوْمَ نُنَجِّیكَ بِبَدَنِكَ لِتَكُونَ لِمَنْ خَلْفَكَ آیَةً وَإِنَّ كَثِیرًا مِّنَ النَّاسِ عَنْ آیَاتِنَا لَغَافِلُونَ(یونس/92) بدان كه امروز بدنت را برهانیم تا براى آیندگانت مایه عبرت باشد، وچه بسیار از مردم از آیات ما غافلند. بیشتر بخوانید »

تفسیر قرآن کریم (۸) سوره بقره، آیه ۴۸ (شفاعت در قرآن)

استاد محمدتقی مصباح / تحقیق و تنظیم: علی‌اوسط باقری* چکیده آیات قرآن در باب شفاعت متفاوت است. برخی منکر شفاعت و برخی مثبت آن‌اند. در این مقاله دیدگاه قرآن درباره شفاعت استخراج، حقیقت شفاعت بررسی و دیدگاه‌ منکران دلالت قرآن بر شفاعت نقد شده است. قرآن شفاعتی را که به اذن الهی و غیر استقلالی است اثبات می‌کند و آیات ... بیشتر بخوانید »

تفسیر آیه ی «هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ» حضرت علامه آیت الله حاج سید جعفر سیدان

یکی از آیات اعتقادی که در تفسیر و برداشت مفهومى، مورد اختلاف قرار گرفته، آیه ی سوم سوره ی مبارکه ی حدید است، خدای متعال در کتاب منیرش مى‌فرماید: «هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَبِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ؛»[۱] اوست اوّل و آخر و ظاهر و باطن، و او به هر چیزی داناست. این آیه از آیات مهم توحیدی است و سزامند ... بیشتر بخوانید »

دو خطر عمده در مراجعه به قرآن_آیت‌الله سیدجعفر سیدان

آیت الله سیدان در دیدار جمعی از نخبگان با بیان اینکه در مراجعه به قرآن دو خطر عمده وجود دارد، نخستین خطر را برداشت های ناصحیح از قرآن دانست و از تاثیر پیش فرض ها در فهم قرآن به عنوان خطر دوم یاد کرد. آیت‌الله سیدجعفر سیدان، مدرس و استاد حوزه علمیه خراسان در دیدار با مسئولان جهاد دانشگاهی استان ... بیشتر بخوانید »

فلسفه تکرار دعاها به تعداد خاص چیست؟

  فلسفه تکرار دعاها به تعداد خاص چیست؟ الفاظ دعا برای انسان کاری نمی‌کنند، همین را بفهمیم که خدا می‌بیند تا گناه نکنیم. آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی، مفسر قرآن کریم بعد از نماز مغرب و عشاء در جلسه تفسیر قرآن خود که به‌صورت هفتگی در مسجد علی بن الحسین(ع) دربند برگزار می‌شود، گفت: روز دهم ماه رجب، بر اساس نقل، روز ... بیشتر بخوانید »

منظور از ایه ((واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا)) اهل بیت ع هستند

منظور از ایه ((واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا)) اهل بیت ع هستندو به حبل(ریسمان) الهی دست جمعی چنگ بزنید و پراکنده نشوید.آل عمران/۱۰۳ خداوند در این ایه دستور داده که به ریسمان الهی دست جمعی چنگ بزنید و پراکنده نشوید.آیا ریسمانی یا طنابی از آسمان آویزان است و به ما دستور داده اند که آن طناب را بگیریم؟! من ... بیشتر بخوانید »

منظور از ایه ((واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا)) اهل بیت ع هستند

  و به حبل(ریسمان) الهی دست جمعی چنگ بزنید و پراکنده نشوید.آل عمران/۱۰۳ خداوند در این ایه دستور داده که به ریسمان الهی دست جمعی چنگ بزنید و پراکنده نشوید.آیا ریسمانی یا طنابی از آسمان آویزان است و به ما دستور داده اند که آن طناب را بگیریم؟! من که طنابی چیزی در آسمان ندیده ام.اگر پیروان محمدبن عبدالوهاب و ... بیشتر بخوانید »

نقد نظریه تفسیر قرآن به قرآن_استاد عبد النبی مهدی

تفسیر المیزان از مشهورترین کتابهای تفسیر در زمان معاصر است ولی موارد تأمّلی در آن وجود دارد که قابل اغماض نیست، به خصوص در مبنایی که مرحوم علامه طباطبایی اساس کار تفسیر خویش را بر آن قرار داده¬اند، یعنی اکتفا به قرآن در تفسیر و یا نظریه تفسیر قران به قران. ایشان معتقد است، چون خدای تعالی کتاب خویش را ... بیشتر بخوانید »