ابزارها و قالب‌های رایگان وبلاگ

خانه / مطالب در فلسفه غرب

مطالب در فلسفه غرب

فلسفه صوری گرایی ریاضیات – دکتر حسین سیفلو

مقدمه “ریاضیات از زمان افلاطون به سوی تفکر فلسفی کشیده شده است. بسیاری از فیلسوفان بزرگ از آن زمان تا به امروز حداقل چیزی برای گفتن درباره ی ریاضیات دارند. این به دلیل اهمیت ریاضیات در زندگی بشر نیست، کشاورزی حداقل به اندازه ریاضیات در زندگی بشر مهم است ، اما هیچ فلسفه کشاورزی وجود ندارد. این استخوان بندی مختص ... بیشتر بخوانید »

ویتگنشتاین و فلسفه ریاضی

  ویتگنشتاین در حوزه فلسفه ریاضی با پرسشهایی جدی از قبیل «ضرورت قضایای ریاضی از کجا ناشی می شود؟» «ماهیت گزاره های ریاضی در منطق» چیست؟ «ماهیت عدد چیست؟» «مبانی ریاضیات چگونه ساخته می شوند؟» و غیره روبه روست. زمانی که او به حوزه بحث درباره مبانی ریاضیات قدم گذاشت، زمان بحث های مفصل فرگه و راسل در این باره ... بیشتر بخوانید »

دانلود کتاب “نزاع فرگه و هیلبرت: روش صحیح پرداختن به فراقضیه ها در دستگاه های اصل موضوعی”

«منطق به صورت نامحدود … صوری نیست. اگر چنین بود، بدون محتوا می‌بود … هیچ علمی کاملاً صوری نیست» در ۱۸۹۹، دیوید هیلبرت نظام اصلِ موضوعیِ منقحی برای هندسه اقلیدسی عرضه کرد و با اثبات مشروط فراقضیه‌های سازگاری و استقلال برای این نظام، راه‌حلی برای یکی از مسائل دیرپای ریاضیات (مشهور به مسئله خطوط موازی) ارائه داد. گوتلوب فرگه، پایه‌گذار ... بیشتر بخوانید »

اثبات وجود خدا در نگاه لاپلاس ریاضی دان فرانسوی

لاپلاس (1624ـ1662) ریاضی دان شهیر فرانسوی است که که پیشگام در ریاضیات و فیزیک (کبهان شناسی ) بوده و در آن زمان 6 جلد کتاب مکانیک سماوی نوشت. لاپلاس یک برهانی را در برابر ملحدان و خداناباوران ارائه کرده است که مردم آن را به نام شرط بندی لاپلاس می شناسند. تقریر برهان اینگونه است. حتی اگر ... بیشتر بخوانید »