هادی بعد از پیامبر از منظر قرآن و احادیث عامه کیست؟!

صوت ســـخنرانی:

سخنران: دڪتر وحید باقرپور ڪاشانی

𑁍 ⋆ 𑁍 ⋆ 𑁍 ⋆ 𑁍 ⋆ 𑁍 ⋆ 𑁍 ⋆ 𑁍
‌‌‎‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‎‌
•دانلود ڪلیپ، pdf و صوتِ سخنرانی با ڪلیڪ روے عبارات زیر:

دانلـود‌ویـدئو‌📥

دانلود pdf 📥

دانلـود‌صـوت📥

┓ 🖌┏؛
┛┗؛  هادی بعد از پیامبر از منظر قرآن و احادیث عامه کیست؟! ↓📋 › ؛

«علی هو الهادی بعد رسول‌الله محمد»؛ علی هدایت‌کننده پس از محمد رسول‌الله است».
نبی مکرم اسلام، وظیفه‌‌اش هدایت بود پس امیرالمؤمنین هم هدایتگر هست. گفتند بعد از رسول‌الله، ایشان هادی هست، پس معنی ندارد که حالا بخواهید ابوبکر و عمر و عثمان انتخاب بکنید! اگر مرادتان این هست که کلاً علی به مسیر خاص هدایت می‌کند به سمت خدا هدایت می‌کند، در زمان پیامبر هم می‌توانست هدایت کند! چرا گفته بعد رسول خدا؟! پس این مسئلهٔ خلیفه‌اللهی هست، حجهاللهی هست!
در این خصوص اسنادی هست از کتاب‌های عامه از جمله که در حاکم نیشابوری کتاب مستدرک جلد سوم صفحهٔ ۱۲۹، می‌گویند که این حدیث از خود امیرالمؤمنین علیه‌السلام آمده است. کنزالعمال متقی هندی، جلد دوم صفحهٔ ۴۴۱، این حدیث را خود امیرالمؤمنین علیه‌السلام گفتند که من بعد از رسول‌الله به تعبیری هادی‌ هستم. و تفسیر طبری جلد سیزدهم صفحهٔ ۱۴۲، از ابن‌عباس این حدیث را گزارش می‌کند. همچنین تاریخ مدینهٔ دمشق ابن‌‌عساکر جلد ۴۲ صفحهٔ ۳۶۰، از عبدالله اسدی این را نقل می‌کند.
یا لفظی که فرمودند بعد پیامبر «رَجُلٌ مِنْ بنی‌هاشم»، او چنین جایگاهی دارد، باز از امیرالمؤمنین علیه‌السلام گزارش می‌کنند در مسند احمد جلد اول صفحهٔ ۱۲۶، معجم‌الصغیر طبرانی جلد اول صفحهٔ ۲۶۱، معجم‌الاوسط جلد دوم صفحهٔ ۹۶، جلد پنجم صفحهٔ ۱۵۳، جلد هفتم صفحهٔ ۳۷۹، مجمع الزوائد هیثمی جلد اول صفحهٔ ۴۱ از عبدالله این را گزارش می‌کنند که بالاخره این روایت را عامه گزارش کردند که بعد از وجود نازنین نبی مکرم اسلام، آقا و مولا امیرالمؤمنین علیه‌السلام به‌عنوان هادی هست. پس نشان می‌دهد که ایشان به‌عنوان خلیفه‌ هست، همان شئونی که نسبت به نبی داشته که هدایت‌گری بوده، ایشان بعد از نبی مکرم اسلام، همان شأن هدایت را داشته‌اند.
بعد می‌نویسند این نمونه‌هایی از این روایت هست. ابن‌جریر طبری در کتاب جامع‌البیان جلد سیزدهم صفحهٔ ۱۴۲، به سند خود از ابن‌عباس روایت کرده:
«هنگامی که آیهٔ: ﴿انّما أنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِکُلِّ قَوْم هاد﴾؛ (رعد آیهٔ هفتم)، نازل شد، رسول‌الله دست روی سینه‌‌اش گذاشت و فرمود من منذرم».
﴿انّما أنْتَ مُنْذِرٌ﴾، ﴿انّما﴾ از ادات حصر هست.
فقط! ﴿أنت﴾ پیامبر تو منذری، تو بیم‌دهنده‌ای! من منذرم!
وقتی این آیه نازل شد فرمودند منذر کیست؟ دست روی سینه گذاشتند فرمودند من منذرم!
«و فرمود: ای علی! هدایت‌گر تو هستی!»
﴿و لِکُلِّ قَوْم هاد﴾ برای هر قومی هادی هست، هادی کیه؟ هادی تو هستی!
این را ایشان می‌آورد و روایت هم که از عامه هست از مفسر بزرگ اهل عامه که ایشان را به‌عنوان مفسر بزرگ قبول دارند. شخصیت مطرح شیعه و سنی، ابن‌عباس، که گفته علی «هاد» هست؛ ﴿لِقَوْم هاد﴾ این مصداق آقا امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام‌ هست.
پس از این آیه استفاده می‌شود که ایشان به‌عنوان خلیفهٔ بعد از رسول‌الله هست.

-دکتر وحید باقرپور کاشانی.

پیشنهاد ما به شما

صیحهٔ آسمانی، از علامات حتمی ظهور امام زمان علیه‌السلام./دکتــربـاقـرپــورکـاشـانـی.

﷽ صوت سخنرایی: دانلود‌صوت‌سخنرانی «صیحهٔ آسمانی، از علامات حتمی ظهور امام زمان علیه‌السلام» ؛𝆺𝅥•¦ دکتــربـاقـرپــورکـاشـانـی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Question  Razz Sad  Evil Exclaim Smile Redface Biggrin Surprised Eek  Confused  Cool LOL  Mad  Twisted Rolleyes  Wink Idea Arrow Neutral Cry  Mr. Green